Češi v pandemii vsadili na těžbu bitcoinu a rozjeli stamilionový byznys. Prim hraje čistá energie

Jakub Hlavenka a Michal Bílek z 2Bmineru postavili svůj byznys na kompletním servisu pro těžební stroje na bitcoiny, mají je po celém světě.

2bminer3Story

Foto: 2Bminer

Jakub Hlavenka a Michal Bílek, spoluzakladatelé společnosti 2Bminer

0Zobrazit komentáře

Než Jakub Hlavenka a Michal Bílek začali s vlastním kryptoměnovým byznysem, nějaký čas s virtuálními měnami experimentovali. Za zaryté fanoušky bitcoinu se ale nepovažují. Na kryptoměny se podívali ryze pragmaticky a ukázali, že kolem nich jde postavit byznys, aniž byste museli každý den vášnivě debatovat o tom, jestli je bitcoin jediná správná cesta vpřed, nebo ne. Z Hlavenky s Bílkem se stali kryptotěžaři a jejich společnost 2Bminer patří mezi rychle rostoucí hráče v poskytování těžebních strojů na bitcoiny. Roční obrat počítají ve stovkách milionů korun a poutají pozornost po celém světě i kvůli důrazu na využití zbytkové energie z obnovitelných zdrojů.

Kdybyste se na Jakuba Hlavenku a Michala Bílka zeptali v kryptosvětě před dvěma lety, asi by všichni jen kroutili hlavou, že je neznají. Oba tehdy měli vlastní projekty, které s kryptem neměli nic společného. Bílek provozoval eventovou agenturu, Hlavenka podnikal v logistice ve Spojených státech. Jelikož s byznysem obou zacloumala pandemie koronaviru, hledali novou výzvu. Rozhodli se tedy spojit síly a zkusit štěstí v kryptu. A přestože je kryptoměnový svět někdy možná ještě divočejší než pandemie, zatím jim tato sázka slušně vychází.

„Kryptopionýrům jsme v podstatě za zády postavili fabriku v oboru, ve kterém jsou oni daleko déle než my,“ usmívá se Bílek. První těžební stroje pro 2Bminer pořídili v roce 2021. Tou dobou byl bitcoin na své historicky nejvyšší hodnotě, což hnalo nahoru také ceny těžebních strojů. Zakladatelé tehdy podnikání rozjížděli na vlastní náklady, a tak to byl zpočátku poměrně velký risk, minimálně co do výše investované částky. „Stroj tehdy stál minimálně 350 tisíc korun,“ říká Hlavenka. Navíc na ně museli čekat dlouhé měsíce, až na přelomu let 2021 a 2022 konečně začali těžit.

Bitcoin a spol. se dolují prostřednictvím nadupaných počítačů, které pracují nepřetržitě na vysoký výkon. Je to podobné, jako kdyby měl člověk celý den spuštěnou graficky náročnou počítačovou hru, a ještě do toho stříhal 4K video. Počítače totiž řeší složité matematické operace, kterými ověřují všechny transakce. Jako odměnu za to pak dostávají kus samotné kryptoměny. Provoz těžebních strojů je kvůli energetické náročnosti stále poměrně drahý, 2Bminer počítače proto zapojují hlavně na místech s přebytkem energie, která by jinak přišla vniveč.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Skutečnost, že zakladatelé 2Bmineru zpočátku nakupovali těžební stroje výhradně za vlastní kapitál, se nakonec ukázala jako značná konkurenční výhoda. Oproti jiným těžařům, kteří si na stroje na začátku půjčili, nejenže nemusí splácet žádné půjčky, ale hlavně zatím nemuseli své výdaje pokrývat z vytěžených kryptoměn. „Když bitcoin padá a vy jste v dluhu, je to velký problém. Nemáte na složenky, začínáte směňovat těžbu, a jakmile s tím začnete, bývá z toho strmý pád,“ vysvětluje Bílek. Z případných krachů konkurence se čeští kryptotěžaři vyloženě neradují, nicméně to na druhou stranu často znamená výprodej strojů za výhodnou cenu.

Služba 2Bminer spočívá v nákupu počítačů pro těžbu klientům, jejich správě a případném servisu. Jejich činnost lze sledovat na dálku v mobilní aplikaci. 2Bminer chce navíc letos spustit tržiště, kde si klienti budou moci kupovat a prodávat použité stroje a vydolované měny dále investovat. To, aby stroje těžily bitcoiny nepřetržitě, přitom není jen v zájmu zákazníků, ale také samotného 2Bmineru. Jeho byznys model je totiž postavený primárně na provizích ze samotné těžby. Pokud tedy nevydělává klient, nevydělává ani 2Bminer.

Nový stroj změnil hru

V poslední době zároveň těžbu výrazně zefektivnila nová generace výkonných počítačů. „Na trh přišel Bitmain Antminer L7 a je to opravdu gamechanger,“ říká Bílek. Jeho hlavní výhodou je, že dokáže rychleji vytěžit větší objem kryptoměny. Pro představu – dlouho nejprodávanější stroj od 2Bmineru uměl vytěžit 0,1 bitcoinu ročně (zhruba 49 tisíc korun), ten nový zvládne za dvanáct měsíců získat při aktuálních kurzech 0,5 bitcoinu (zhruba 246 tisíc korun). Některé by mohlo odradit, že tyto stroje dolují jen alternativní kryptoměny, ale čeští kryptotěžaři je mají napojené na burzu, kde je rovnou směňují za bitcoin.

Aktuální návratnost stroje Bitmain Antminer L7, která se mění v závislosti na vývoji cen kryptoměn, je podle 2Bmineru zhruba třináct až čtrnáct měsíců. Stojí 350 tisíc korun a měsíčně v přepočtu vynese asi 22 tisíc korun. Výnosnější stroje hrály byznysu 2Bminer logicky do noty. V roce 2022 jejich zákazníkům získaly osmkrát více kryptoměn než v předchozím roce. Loni také kryptotěžaři ztrojnásobili počet těžebních strojů a jejich přístroje dnes měsíčně vytěží téměř deset bitcoinů (zhruba pět milionů korun).

Obrat spojený s prodejem těžebních strojů byl loni podle Hlavenky s Bílkem okolo 140 milionů korun. Letos plánují dosáhnout na 250 až 500 milionů korun. Velký rozptyl udávají zejména proto, že zájem o těžbu může ovlivnit i dění na kryptotrhu, který je teď v útlumu. Byznys 2Bmineru na tom nicméně není přímo závislý, a roste i přes to, že se dnes na stroje nestojí takové fronty jako v době, kdy byla hodnota bitcoinu na vrcholu. „Nechodí tolik zákazníků, ale přijde třeba člověk, který rovnou koupí padesát strojů, protože to bere jako dlouhodobou investici,“ popisuje Bílek.

salvador-bitcoin-3

Přečtěte si takéČeští kryptotěžaři v Salvadoru: bitcoiny berou všude, vede hotovostČeši ze Salvadoru, kde se platí bitcoiny i dolary: kryptopeněženku tu má každý, hotovost ale vede

Byznys s kryptoměnami české těžaře také zavedl až do středoamerického Salvadoru, který má bitcoin jako jednu z oficiálních měn. Lidé ho tam používají převážně jako transakční měnu, ke každodennímu placení stále slouží hlavně hotovost, konkrétně americký dolar. Těžba kryptoměn má v Salvadoru potenciál i proto, že kvůli hojnosti sopek řeší již zmíněný přebytek energie, kterou lze využít právě pro zapojení těžebních strojů. Prozatím však 2Bminer funguje jinde.

V současnosti už přebytkovou energii využívá v hostingu u vodní elektrárny ve státě Washington na severozápadě Spojených států. „Elektrárna tam má nadbytek třicet megawattů a majitelé neví, co s tím,“ uvádí Hlavenka. Stroje mají Češi i v dalších lokalitách ve Spojených státech, třeba v Nebrasce nebo na Floridě. Celkově mají dnes pro klienty po světě šest hostingů.

Místo pro hosting vybírají podle několika kritérií. Hodnotí bezpečnost dané země a demokratické uspořádání, vymahatelnost práva nebo dostatek zdrojů zelené energie. V neposlední řadě také berou ohled na podnebí. Kvůli správnému fungování strojů nesmí být ani moc teplo, ani moc zima, takže ideální je mírný podnebný pás.

2bminer-austin

Foto: 2Bminer

Český 2bminer má své těžební stroje například v americkém Austinu

Umístění přístrojů v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech je ale důkazem, že to jde i v extrémnějších podmínkách. Bez speciálních opatření se to nicméně neobešlo. Nechybí tak vodní chlazení nebo rosná stěna. „Ventilátory také vytahují vzduch ze serverovny ven, místo aby ho nasávaly dovnitř,“ popisuje Bílek specifika umístění na Blízkém východě, kde je 2Bminer jednou ze dvou společností s licencí k těžbě bitcoinů.

Těžební stroje sice má 2Bminer rozmístěné různě po světě, klientela je ale stále převážně česká. Část pak tvoří i lidé ze zemí, kde mají podnikatelé těžební stroje zapojené, tedy ze Spojených arabských emirátů nebo USA. Letos chce firma své služby nabídnout zájemcům na nových trzích, například v Polsku nebo Chorvatsku. Celkem dnes má zhruba 150 klientů a výměnou za plný servis si od nich bere dvacetiprocentní podíl z vytěžené kryptoměny.

V souvislosti s postupným rozmachem kryptoměn, ale také s nedávným pádem burzy FTX se ve Spojených státech i v Evropě mluví o větší regulaci virtuálních platidel. Na rozdíl od kryptoměnových směnáren a burz však případná omezení byznysmeny z 2Bmineru patrně tolik trápit nebudou. „Když přijde větší regulace, začnou celé oblasti věřit větší investoři. Tím pádem budou víc investovat do krypta, vzroste cena bitcoinu a také zájem o těžbu, pro nás tedy ideální situace,“ dodává Hlavenka.

Americká banka Silvergate má problémy. Její osud může ovlivnit investice velkých firem do krypta

Kryptotrh se opět chvěje a vyčkává, co se bude dít s bankou Silvergate. Jak to ovlivní dění, vysvětluje analytik Petr Hotovec ze SoftVision.

Problémy Silvergate Bank mohou ovlivnit kryptotrh

0Zobrazit komentáře

Americká banka Silvergate, mezi jejíž klienty patří nebo donedávna patřily firmy jako Coinbase, Paxos, MicroStrategy a Circle, je asi největším a nejznámějším poskytovatelem bankovních služeb kryptoměnovým společnostem. Nyní se ovšem zmítá v krizi poté, co oznámila, že se zpozdí s vydáním výroční zprávy. Toto středeční prohlášení mělo za následek, že se její akcie ve čtvrtek propadly o 55 procent na přibližně šest dolarů za akcii. Pro představu, ještě před rokem se obchodovaly za více než 100 dolarů.

Ve světě kryptoměn to vyvolalo otázky ohledně budoucnosti vztahů mezi kryptoměnovými společnostmi a bankami, zda je na trhu kryptoměn dostatek likvidity a zda někdo může Silvergate nahradit, pokud nepřežije současnou krizi důvěry.

Ve svém sdělení americké Komisi pro cenné papíry (SEC), že nestihne termín pro předložení výroční zprávy, Silvergate rovněž varovala ohledně své schopnosti pokračovat v činnosti a uvedla, že přehodnocuje své podnikání a strategie ve světle obchodních a regulačních problémů, kterým v současné době čelí. Množí se spekulace o odebrání bankovní licence. Co to pro svět kryptoměn znamená?

Kryptoměny potřebují přístup k tradičnímu finančnímu systému

Můžeme o decentralizaci mluvit, můžeme chtít žít nezávisle na systému, faktem ale zůstává, že většina transakcí probíhá s použitím fiat měn v rámci tradičního bankovního systému. Potřebujete zaplatit nájem, levně si půjčit peníze na nákup bydlení, výplatu dostáváte ve fiatu a také v obchodě nakupujete za fiat.

Fiatové peníze či fiat měna jsou peníze s tzv. nuceným oběhem. Pod pojem fiatové peníze spadají všechny státní měny.

I když chcete nakoupit kryptoměny, musíte tak udělat přes prostředníka. Pokud nenakoupíte za hotovost v bitcoinmatu, vždy budete potřebovat banku. Právě bankovní služby tvoří pomyslnou Achillovu patu kryptoměnové infrastruktury – bez bankovních služeb není možné posílat bezhotovostní prostředky na kryptoměnové burzy, kde dochází ke směně fiatu za kryptoměny.

Jako jednotlivec možná zvládnete směnit vaši drobnou hotovost za bitcoin, pokud jste však velká korporace a potřebujete převádět velké množství prostředků z a do kryptoměn, bez bankovního účtu se neobejdete. A bankovní účet vám, jak se mohlo přesvědčit mnoho společností podnikajících v kryptoměnách, banka jen tak nezřídí, či vám ho dokonce může kdykoli zrušit a paralyzovat tak vaše podnikání.

Bankovní cenzura a složitý přístup k bankovním službám není doménou jen České republiky, ale jedná se o globální fenomén. Silvergate v tomto směru tvořila světlou výjimku. Vyvinula síť Silvergate Exchange Network (SEN), která umožňovala klientům posílat v reálném čase americké dolary na ostatní klientské účty.

silvergate-bank

Foto: Silvergate Bank

Logo Silvergate Bank

V praxi to fungovalo tak, že kryptoměnové směnárny a institucionální investoři mohli díky této službě okamžitě posílat dolary a konvertovat je do kryptoměn. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 síť SEN zpracovala převody v hodnotě 219,2 miliardy dolarů. Na konci tohoto roku patřila mezi její zákazníky skoro stovka kryptoměnových burz a téměř tisíc institucionálních investorů.

Síť SEN fungovala 24 hodin denně po celý rok. S převody téměř v reálném čase a okamžitou dostupností finančních prostředků umožnila kryptoměnovým společnostem vyhnout se převodům ACH, jejichž provedení může trvat několik pracovních dnů. Podobně nyní funguje platforma Signet spravovaná bankou Signature. Ta však v programovém prohlášení oznámila, že chce omezit množství klientů ze světa kryptoměn.

Automatizované zúčtovací středisko (ACH) je typ elektronické sítě pro přenos finančních prostředků používaný ve Spojených státech. Podobně jako SWIFT v Evropě ACH zajišťuje mezibankovní zúčtování úvěrových a debetních transakcí. Elektronická síť ACH pomáhá bankám a finančním institucím vyměňovat si informace mezi sebou. Více viz IBAN.cz.

Je tedy otázka, zda klienti Silvergate najdou adekvátní náhradu poté, co Silvergate svou síť SEN pozastavila. Bez bankovního účtu a spojení nejde dělat byznys, současné problémy Silvergate mohou tedy posunout kryptoměnovou adopci i o několik let zpět.

Co se Silvergate stalo?

Silvergate za sebou nemá dobrý rok. Institucionální adopce kryptoměn se v roce 2022 prakticky zastavila, mnoho klientů z prostředí hedge fondů a správců aktiv nepřibylo. Cena kryptoměn padala v roce 2022 dolů, kryptoměnové projekty krachovaly a místo přílivu kapitálu nastal odliv. Tím byl samozřejmě zasažen byznys Silvergate, což vedlo ke značnému propadu akcií.

Ještě 3. ledna 2023 stála akcie Silvergate na newyorské burze 17 dolarů, od té doby oslabila o více jak dvě třetiny a nyní nestojí ani šest dolarů. O problémech kalifornské banky se vážně začalo spekulovat už koncem minulého roku po pádu burzy FTX, která byla jedním z největších klientů Silvergate. Spekulovalo se také o tom, že má Silvergate vůči FTX expozici v podobě půjčky, to však Silvergate ve svém prohlášení kategoricky odmítla a prohlásila, že její vztah s FTX byl omezen pouze na vklady.

Škoda už ovšem byla napáchána, a to zejména v mediální rovině, kdy důvěra investorů byla v honbě za senzací podlomena. Silvergate si během čtvrtého čtvrtletí zažila doslova bankovní run. Při pohledu na výsledky za čtvrtý kvartál uveřejněné samotnou Silvergate je vidět, že celkové množství vkladů u této banky kleslo ze zhruba 13 miliard na šest miliard dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Světová média hovoří dokonce o propadu o osm miliard dolarů, patrně ale ignorují fakt, že část se přelila z non-interest bearing account na interest bearing account, tedy zjednodušeně převedeno do českých reáliích z běžného účtu na spořicí/úročený účet.

Během jednoho čtvrtletí tedy Silvergate ztratila více než polovinu vkladů. Podobnou měrou se pak propadl i objem poskytnutých úvěrů, z takřka 1,4 miliardy dolarů na necelých 600 milionů dolarů. Přestože Silvergate uveřejnila výsledky za čtvrtý kvartál, nebyla schopna včas dodat výroční zprávu, čemuž se upřímně nemůžeme divit.

Představte si, že vám v půlce listopadu zbankrotuje největší klient, který tvoří asi desetinu vašich vkladů, což má na svět kryptoměn podobný efekt jako pád banky Lehman Brothers. Investoři ztratí důvěru a během ani ne šesti týdnů přijdete o více než polovinu vkladů. To zní jako dobrý důvod k tomu přepracovat závěry výroční zprávy, nicméně nepopírám, že to svědčí o tom, že banka je v těžkých problémech.

Jde také o úvěry

Silvergate funguje jako klasická banka, která má již tradičně monopol na vybírání vkladů od veřejnosti, které pak následně využívá dál. Zejména je půjčuje těm, kteří je dovedou využít lépe než vkladatelé – poskytuje úvěry. Pokud jsem výše psal, že otevřít si bankovní účet je pro kryptoměnové společnosti problém, získat úvěr je ještě těžší.

Silvergate se navíc jako jedna z mála vyznačovala tím, že poskytovala úvěry zajištěné bitcoinem. Představte si hypotéku, kde jako zástavu použijete bitcoin místo samotné nemovitosti. Nejznámějším dlužníkem, který si od Silvergate půjčil peníze, je patrně společnost MicroStrategy Michaela Saylora.

Pád akcií banky Silvergate opět rozpoutal spekulace, zda možný krach a případná ztráta bankovní licence Silvergate nemůže znamenat možné existenciální problémy právě pro Michaela Saylora. Na Twitteru se objevila informace, že Silvergate poskytuje úvěrování MicroStrategy (přesněji řečeno její dceřiné společnosti MacroStrategy, ale pro jednoduchost budu v textu používat MicroStrategy), které je zajištěno bitcoinem, konkrétně 34 tisíci bitcoinů, tedy asi třetinou celkového množství bitcoinů drženého MicroStrategy.

Vše vycházelo z kvartálních a dalších zpráv, které musí společnost MicroStrategy, rovněž kotovaná na americké burze, pravidelně reportovat. V reportech se bohužel detailně rozebírají jen některé parametry úvěrů, zejména tzv. kovenanty, které určují další povinnosti dlužníka, jejichž nesplnění může vést k akceleraci dluhu – povinnosti předčasného splacení.

silvergate-stock

Foto: Google Finance / CzechCrunch

Vývoj ceny akcií Silvergate Bank za poslední rok

Z toho důvodu se na sociálních sítích, zejména na Twitteru, začaly objevovat spekulace o tom, že pokud by se Silvergate dostala do problémů s kapitalizací, může být dluh MicroStrategy zesplatněn. Případně že se z tohoto smluvního vztahu bude moci Silvergate vyvázat takovým způsobem, že jí buď připadne zástava spočívající v bitcoinech, nebo bude muset Michael Saylor rychle sehnat někoho, kdo mu umožní dluh v brzké době splatit.

Tyto spekulace však MicroStrategy rychle vyvrátila. Je pravda, že má u banky Silvergate dluh, jeho splatnost je však až v prvním kvartále roku 2025. Nutno říct, že pokud by se dluh stal splatným na základě problémů na straně věřitele, bylo by to zcela proti ekonomické a právní logice vztahu věřitel–dlužník.

Když už si půjčujete peníze, chcete pevně vědět, kdy je budete muset splatit. Věřitel si pak může pohlídat, abyste dodržovali určitá pravidla (kovenanty), tedy například abyste platili pojištění, daně, nepředlužili se nad určitý poměr vlastního kapitálu a podobně. Dodržování těchto pravidel má dlužník ve své moci a je tedy přirozené, že může nést riziko jejich porušení.

Přenášet však na dlužníka riziko předčasného splacení, pokud dojde k problémům na straně věřitele, by nedávalo smysl – nemůžete si půjčit peníze a vystavit se riziku, že k akceleraci dluhu dojde z důvodu událostí na straně věřitele. Své o tom vědí všichni, kdo mají půjčku od padlé Sberbank, pro dlužníky se její insolvencí nic nezměnilo.

Sehnat spolehlivého bankovního partnera je v kryptosvětě čím dál těžší.

Zde nutno podotknout, že Silvergate je od insolvence stále daleko. Je riziko, že dojde k odebrání bankovní licence, ale i kdyby k této situaci došlo, nedojde k zesplatnění dluhu. To nicméně nebránilo spekulantům s short pozicí zveřejňovat spekulace o nadcházejících problémech MicroStrategy. To opět svědčí o tom, že je třeba jakékoliv informace na sociálních sítích či z jiných informačních zdrojů brát s rezervou a kontrolovat nejen obsah, ale i identitu osob, které informaci sdílejí.

V období býčího trhu narazíte na velké množství zpráv oslavujících tu kterou kryptoměnu nebo akciový titul, jejichž autoři je nakoupili a teď od vás potřebují, abyste jim trochu napumpovali cenu směrem vzhůru. Naopak v období medvědího trhu narazíte na mnoho zvěstovatelů soudného dne, kteří mají na daný titul otevřenou short pozici a vyhovuje jim vyvolání paniky.

Co pro vás problémy Silvergate znamenají

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

Pokud jste retailový investor, který nakupuje krypto v malých objemech, pak se vás problémy Silvergate z krátkodobého pohledu moc netýkají. Tedy minimálně pokud bance nebude odebrána licence, případně neskončí v insolvenci – to by asi mělo krátkodobý vliv na cenu. Jinak ale na nějakou burzu nebo směnárnu prostředky, ať už pomocí karty nebo bankovního převodu, dopravíte, nebo použijete bitcoinmat.

Pokud jste však společnost, která v kryptoměnovém prostředí podniká, ať už burza, hedge fond nebo kryptostartup, pak vás problémy Silvergate opravdu citelně zasáhnou. Sehnat spolehlivého bankovního partnera je v kryptosvětě čím dál těžší a americký regulátor to pravděpodobně ještě ztíží. To nic nemění na tom, že jeden bitcoin je stále jeden bitcoin, takže pro opravdové fanoušky decentralizace a bitcoinu jako peněz se nemění vůbec nic.